1. septembril 2014. aastal alustasime uue Erasmus+ koostööprojektiga "Developing methods of teaching tadelakt and natural building and creating wider opportunities for adults to learn it" ehk tadelakti ja loodusehituse õpetamismeetodite arendamine ja täiskasvanutele laiemate õppimisvõimaluste loomine.

Projekt kestab kaks aastat ning toimub koostöös partneritega Hispaaniast (tadelaktiga tegelev ettevõte Embarro Iberica) ja Portugalist (loodusehitusega tegelev assotsiatsioon Compalha). Projekti tulemusena valmib tadelakti kasutamise juhend, mis jääb Internetis kõigile vabalt kättesaadavaks.

Novembri alguses toimus juba esimene projektikohtumine Portugalis. Olime idüllilises maakohas Lissaboni lähistel. Kohtumise peamiseks sisuks oli partneritega tutvumine ja tadelakti töötoa läbiviimine. Iga partner tutvustas ennast ja oma tegemisi esitlusega.

Töötuba kestis kaks ja pool päeva. Selle aja jooksul tegime tadelakt tehnikas suuremaid ja väiksemaid näidispindasid, mille peal katsetasime erinevaid tadelakt krohvisegusid: Maroko, Kreidezeiti, Casa Natura ja meie enda eestimaine tadelakt. Huvitav oli võrrelda erinevate segude omadusi, pealekandmist ja lõpptulemust. Samuti katsetasime erinevaid vahasid lõppviimistluseks. Töötoa käigus sai vahetatud palju praktilisi kogemusi ja iga partner õppis midagi uut.

Lisaks tutvusime kohaliku traditsioonilise ja ajaloolise ehitusega - külastasime vana kalurilinna Ericeirat, UNESCO maailmapärandisse kuuluvat Sintrat ja Portugali pealinna Lissaboni. Saime varbad kasta Atlandi ookeani, käia Mandri-Euroopa läänepoolseimas punktis - Cabo da Roca - ning nautida head Portugali veini ja toitu.

Järgmine kohtumine ootab meid ees kevadel Hispaanias, kus läheme tadelakti teemas veelgi enam süvitsi. Seniks aga tegeleme tadelakti juhendi välja töötamisega, et projekti lõpus see kõigile vabalt kättesaadav oleks.

Vaata pilte GALERIIST!

See artikkel väljendab ainult autori vaateid, ei SA Archimedes ega Euroopa Komisjon vastuta selles sisalduva informatsiooni ega selle kasutamise eest.