Oleme valmis saanud selle suve ühe suurprojekti - funktsionalistliku maja fassaaditööd Nõmme südames, Liiva tänaval. Vana maja sai meie meeste abil selga uue, krohvitud kuue ja seda 300 m2 ulatuses.

Tegu on tüüpilise funktsionalistliku väikekortermajaga. Seda iseloomustavad valged, hästi komponeeritud kuupjad ja ümarad vormid, astmeliselt langev mahuline kompositsioon ning korteriplokiga asümmeetriliselt liituv trepikoda. Nõmme tüüpi maja on kompromiss eramu ja korterelamu vahel.1

Eemaldasime käsitsi amortiseerunud fassaadikattematerjali - lubitsementkrohvi, TEP-plaadi ja tõrvapapi - kuni püstplankseinani. Mõned palgid-plangud vajasid väljavahetamist, asendasime need vanast palkmajast pärit korraliku puitmaterjaliga. Esifassaadi korrustevahelises osas oli tõsisem seenekahjustus, kus seenetõrjet tegi ettevõte Antivamm Ehitus OÜ. Osaliselt vahetasime välja seenekahjustuse piirkonna palgid ja plangud.

Fassaadide uuendamisel kasutasime naturaalseid ja "hingavaid" materjale: takku ja vildiribasid, puitkiud- ja pillirooplaati. Välispiirde soojustuseks kasutatud rooplaadi katsime krohvipritsi abil lubikrohviga kolmes kihis: sisseviskekiht, täitekiht ja viimistluskiht. Krohviretseptina kasutasime vana head rootslaste poolt heaks kiidetud traditsioonilist retsepti: märgkustutatud lubjapasta, purustatud lubjakivi ja liivad. Krohvi tugevdasime täies ulatuses armeerimisvõrguga. Lubimörti kulus kokku 25 tonni.

Töödega alustasime juba mai keskpaigas, kauni fassaadi sai maja juuli lõpuks. Lõpetasime täpselt ajal, kui värske ilmega hoone sai koduks uuele ilmakodanikule - majaelanike perre sündis pisipoeg. Loodame, et poisipõnnist saab tubli ehitaja :)

Säästvad Ehituslahendused tänab majaomanikke meeldiva ja ladusalt sujunud koostöö eest.

Pererahva kommentaar: Olime fassaaditöid planeerinud juba mitu aastat, kuid sobiva ehitusettevõtte leidmine oli takistuseks. Säästvad Ehituslahendused OÜ oli üks esimesi, kellel oli endal selge nägemus tööde ulatusest ja kes omalt poolt esitas ka omanikele professionaalseid nõudmisi. See tekitas usaldust. Fassaaditööd on sedavõrd mahukas ettevõtmine, et seda rohkem kui korra elus ette võtta ei tahaks. Seda enam on oluline töö kvaliteet ja omavaheline koostöö tellija ja teostajate vahel. Oleme tulemusega rahul rohkem kui oodatagi oskasime. Ehitusmeeskonna kohta on öelda ainult positiivset. Neid iseloomustas sõbralikkus, abivalmidus, ennastsalgavus ilmastikuolude suhtes ja muidugi töökus. Eriti tahaks esile tõsta firma töökultuuri. Kõik tööd teostati tähtajaks, mis oli meile väga oluline. Omanikepoolsed erilised tänud ehistusmeestele pakkumast pere koerale unustamatuid mängulisi suvekuid :) Koostöö Säästvad Ehituslahendused OÜ'ga jätkub juba järgmisel aastal, mil teostatakse fassaadi värvimistööd ja vundamendi ning sokli soojustamine. Teades firma mitmekülgset profiili soovime tellida nende teenust ka eelseisvatel renoveerimistöödel maja I korrusel.

Vaata pilte GALERIIST!

1Funktsionalistlik maja. Eramu ja väike kortermaja. Koostajad Monika Eensalu, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet. Tallinn: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, 2011