Hiljuti valmis Kadriorus Vesivärava tänaval Lenderi tüüpi hoones põnevate öko- ja taaskasutuslahendustega korter. Selles korteris leidsid rakendust peaaegu kõik meie tegevusvaldkonnad: looduslik siseviimistlus, akende ja uste restaureerimine, vanamaterjali taaskasutus. Töid alustasime 2011. aasta sügisel ja seda jagus paljudeks kuudeks.

Esimesena võtsime ette akende, nende piirdeliistude ja korteri välisukse restaureerimise, laiendasime ka aknalaudu, kuna välisseina pillirooplaat kasvatas seinu 50 mm võrra.

Seinte soojustamise eesmärgil katsime rooplaadiga kõik korteri välisseinad, siseseintel kasutasime krohvialusmatiks hõredat pilliroomatti. Magamistubades kasutasime savikrohvi, kuna savikrohv loob mõnevõrra parema sisekliima kui lubikrohv ja magamistoas viibib inimene enamuse kodus veedetud ajast. Ülejäänud ruumid katsime lubikrohviga, sest see on pinnaviimistlusena tugevam ja niiskust taluvam materjal, mis tuleb kasuks käidavamates tubades, nagu elutuba, koridor, köök, duširuum. Seinad krohvisime silekrohv tehnikas, taastasime vanale interjöörile omased peegelvõlvid ning laes oleva rosettdekoori. Laed värvisime naturaalses toonis kaseiinvärviga.

Köögi töötasapinna taguse seina ja dušinurga katsime tadelaktiga. Puhastasime ja vuukisime savitellistest korstna. Meie laos leiduvast vanast põrandalauast ja plangust leidsid mitmed endale uue elu. Värvist puhastatud põrandalauast meisterdasime mitmeid väikeseid ja suuremaid riiuleid. Huvitava lahendusena sai kitsasse vaheruumi kavandatud riidekapp, mille usteks kasutasime vanu restaureeritud kõrgeid tahveldistega puituksi.

Paljusid töid tegid korteriomanikud ise (põrandate ja palgipindade lihvimised ja õlitamised, seinte värvimine kohupiimavärviga), veetes pikki õhtupoolikuid ja nädalavahetusi ehitusprotsessis. Oleme alati seda meelt olnud, et lihtsamad tööd on jõukohased kõigile, sellega kaasneb kulude kokkuhoid ja mis peamine, ise oma kodu ehitades on iga kodus veedetud sekund tõeliseks naudinguks.

Meile meeldis olla kaasatud sellesse kodu rajamise loosse. Meeldis rõõm ja sära kliendi silmis, kui nad meile oma uusi ideid jutustasid. Meeldis, et oma esimest kodu ehitavad noored väärtustavad traditsioone, soovides luua ajastutruud ja meeldiva sisekliimaga kodu endale ja oma tulevastele lastele. Krohvitud pinnad värvitud naturaalsete värvidega, vana põrandalaud viimistletud õliga, eestiaegsed aknad ja uksed, uhke pottahi, peegelvõlvist ja rosettdekoorist rääkimata - see on komplektne ja asjatundlik lähenemine vanas puitmajas asuva korteri renoveerimisel. Milline pühendumus ja milline armastus!

Pererahva kommentaar: Ega neid ökoehitajaid meil ju väga palju pole. Aga igal juhul oleme õnnega koos, et just Säästvad Ehituslahendused endale kodu rajamisel abiliseks valisime. Säästvate Ehituslahenduste meistrid oskavad soovitada parimaid lahendusi ning teevad oma tööd hinge ja südamega. Mitte et lihtsalt asi tehtud saada, vaid et saaks ka ilus ja hea. Loomulikult esineb iga ehitustöö juures ka probleeme ning möödarääkimisi, aga need said sujuvalt ja rahulikult lahendatud.

Kogu ehituse ajal tundus, et töömehed justkui ei ehitakski kellegi teise, vaid enda jaoks. Ja kui kõik valmis sai ning meistrid järgmistele jahimaadele suundusid, oli juba täitsa kahju, et enam õhtuti kellegagi remondi- ja muidujuttu puhuda polnud. Tulemus sai nii nagu unistasime või paremgi.

Vaata pilte GALERIIST!